top of page

Protetik Diş Tedavileri

Zirkonyum Kaplama

Beyaz renkli sert bir metal olan zirkonyum elementi, diş hekimliğinde “zirkonya (zirkonyumdioksit)” şeklinde kullanılır. Kırılma direnci çok yüksek, biyouyumlu bir materyaldir. Nikel-titanyum gibi metal elementlerine alerjisi olan hastalar için de uygun bir seçimdir. Zirkonyum kronlar en çok estetik bölgelerde tercih edilir. Diğer kronların(kaplamaların) aksine, zirkonyum yarı saydamdır, yani ışığın normal bir diş gibi geçmesine izin verir, böylece dişe gerçek dişlerin sahip olduğu doğal şeffaflığı verir. Zirkonyum kronlar mevcut doğal dişlerle bütün görünerek dişlerinizin güzelliğini korur. Işık geçirgenliği kazımayla işlenebilir ve cilalanabilir yapısı sayesinde ön/arka tüm restorasyonların yapımında kullanılabilir. Doku dostu olduğu içinde diş hekimliğinde tercih edilen restorasyon malzemelerinden birisidir.

Porselen Lamine

Porselen diş kaplaması dişlerin tüm yüzeyleri kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun minimum kaybedildiği yöntemdir. İnceltilen bu alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

Kancalı Diş Protezi

Parsiyel diş protezleri, sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılan protezlerdir. Dişsiz bölgenin önündeki dişe, protez kanca ile tutunduğu için kancalı protez olarak da isimlendirilir. Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda uygulanır. Diş desteği için, dişin dişetine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe diye adlandırılan uçlar gelerek tutuculuk sağlanır. Doku desteğini protezin oturduğu doku yüzeyi sağlar. Böylece kuvvet diş ve dokuya dağıtılmış olur.

Hassas Diş Protezi

Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi tipidir. Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucularından dolayı halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak da bilinir. Gizli tutucular nedeniyle, kanca görünümü almadığından daha estetik bir görüntü sağlar.

Total Diş Protezi

Tam diş protezi, damaklı diş protezi olarak da bilinen ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir. Total protezlerde dudak ve yanak dolgunluğu protez ile sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm alması sağlanabilir. Ayrıca tüm dişler estetik kurallara uygun olarak dizilerek güzel bir gülüş sağlanması da mümkün olmaktadır.

Diş Dövmesi

Dövme diş, kaplamanızın veya implant üstü kron veya protezlerinizin üzerine işlenerek yapılır. Öncelikle hastadan ölçü alınır, veneer kron (kaplama) üretilir ve diş teknisyeni kaplamanın üzerine istediğiniz dövmeyi işler. Dişe dokunulmadan yapılan porselen kronların üzerine uygulanıldığı için hasta, uygulama esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Diş dövmesi, istenildiği zaman kolayca çıkartılabilir.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve estetik gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması esastır. Dudak şekli de yapılacak tedavide önemlidir. Dudak ve çene bölgesi gerekirse botoks, dolgu gibi işlemlerle desteklenebilir.

Protetik Diş Tedavileri: Hizmetlerimiz
bottom of page