top of page

Spor Diş Hekimliği

Spor Diş Hekimliği

Spor diş hekimliği, söz konusu ağız ve diş hastalıkları olduğunda yeni yeni gelişmeye başlayan, ancak çok önemli olan bir uzmanlık alanıdır. Spor diş hekimleri spor yapma sonucu meydana gelen orofasiyal (oral ve yüzsel) travma ve darbeleri koruma altına alma ve tedavi etme ile görevlidirler. Bu travma ve darbeler genellikle dişlerde ve diş çevresi kemiklerde meydana gelebilecek, yumuşak ve sert doku yaralanmalarından oluşur. Spor diş hekimleri, aynı zamanda bu bölgelerde meydana gelen yaralanmalar sonucu oluşabilecek oral rahatsızlıkları da tedavi edebilmektedirler.

Ağız Koruyucuları

Travma sonucu oluşan kuvvetten dişleri,dil –dudak ve yanak yaralanmalarını engeller. Ön bölgeden alınan darbelerde ön dişleri alt çeneye gelen darbelerde ise posterior dişleri korur ve çene kırıklarını azaltır. Ayrıca alt ve üst dişler arasında oluşturduğu aralık nedeniyle beyin sarsıntısını, yaralanma ve olası ölümü engeller. İdeal bir ağız koruyucu – koruyucu dişlik dişlere kolayca uyumlandırılabilmeli, yeterli koruma sağlayabilecek kadar ince, yırtılmaya karşı dirençli, kokusuz-tatsız olmalı, nefes almayı zorlaştırmamalıdır. 3 çeşit ağız koruyucu vardır:
Standart Ağız Koruyucular – Koruyucu Dişlikler: Hazır olarak satılan çeşitli büyüklükleri olan genellikle pvc bazlı materyallerden oluşur.
Isıt-Isır Yöntemi ile Hazırlanan Koruyucular: Termoplastik bir materyal ile hazırlanan koruyucu zamana bağlı olarak uyumu ve adaptasyonu azalır.
Model Üzerinde Kişiye Özel Hazırlanan (Custom Made): Diş hekiminiz tarafından üst çenenizden ölçü alınır. Alınan ölçü modellenir. Modellenen ölçüye göre yaklaşık 5 mm kalınlığında yumuşak essix plağı hazırlanır. Bu yöntem ile hazırlanan diş koruyucu – ağız koruyucu kişiye özeldir.

Spor Diş Hekimliği: Hizmetlerimiz
bottom of page